Çocuk Odaları İçin Aydınlatma Önerileri

0 79

Çocuk odaları için aydınlatma önerileri ailelerin en çok arayış içerisinde olduğu konular içerisinde yer almaktadır. Bu konu ev içi dekorasyonunda oldukça önemli bir konudur. Örneğin yeni doğan bir bebeğin oda aydınlatması ile okul çağındaki bir çocuğun oda aydınlatması arasında fark olmakla birlikte bu konuda dikkat çekilecek önemli hususlar vardır. Bu dikkat edilmesi gereken hususlar çocuğun yaş aralığının önemi, gelişimine ve çalışmalarına katkı sağlayacak uygun aydınlatma ürünlerinin tercih edilmesi olacaktır.

Çocuk Odaları İçin Aydınlatma Önerileri

Çocuk odası için tercih edilen aydınlatma önerileri odanın belli konumları için değişkenlik gösterebilir. Örneğin çalışma masası için ufak göz yormayan aydınlatma ürünleri tercih edilirken uyku esnasına geçiş için daha farklı aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir. Bölümlendirmeye ayrılan aydınlatma ürünleri bir alternatiftir. Uyku öncesi yeterli miktarda açılan bir ışık seviyesi, uykuya geçiş, kitap okuma gibi zamanlarda ışık seviyesi düşürülerek kullanılabilir. Çocuklar için rahat zaman geçirebilecekleri, gözlerinin yorulmaması için tercih edilen aydınlatma ürünleri odalarını konforlu hale getirecektir.

Bebek Odaları İçin Aydınlatma Önerileri

Yeni doğan bir bebek zamanının büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirdiği için ortamının karanlık olması oldukça önemlidir. Fakat anne emzirme dönemleri, alt değiştirme durumları veya bebek için ışık ihtiyacının olduğu zamanlarda ise odanın güneş almasının yanı sıra geceleri de loş olması beklenilir. Bunun için alternatifler ufak çalışma masası aydınlatıcıları, şekilli duvar aydınlatma ürünleri yönünde olabilir.

Bebeğin yaş alması itibariyle de kullanabileceği bulut, ay, ayı şeklindeki aydınlatma ürünleri sıkça tercih edilen ürünler arasında yer alır. Gece lambaları ise uyku zamanı için en çok tercih edilen ürünlerdir. Sağlıklı bir uyku bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bebeğin erişebileceği alanlarda yer alan aydınlatma ürünlerine dikkat etmek gerekir. Bebeğin erişimine engel olmak için aydınlatma ürünlerini ve elektrik ile ilgili gider yerlerini koruma altına almak oldukça önemlidir.

Aydınlatma ürünlerinin renginin önemine de dikkat çekmekte fayda var. Bazı renklerin huzur ve sakinlik vermesi esasken bazı renklerin enerji verdiği gerçeği yadsınamaz. Bu nedenle bu ürünlerde renk seçimi de konforlu bir yaşam alanı için faydalı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.