Eğitimin İşlevi Nedir?

0 63

Eğitimin işlevi nedir? Eğitim şart sloganıyla ömrümüzün bir bölümü geçti. Hepimizin hafızalarında yer eden bu sloganı savunurken eğitimin ne anlattığını ne kadar düşündük. Eğitim elbette ki çok önemli bir süreç. Çünkü bir şeyi yapabilirliğimizi belirleyen kıstasın ta kendisi. Ayrıca doğduğumuz günden öleceğimiz güne kadar sürecek yegane şey olabilir.

Eğitim son derece önemli bir konudur. Bir aileye sahip olan bireylerin eğitimi öncelikle ailede başlar. Okulda devam eder. Ve insanlar, bulundukları coğrafyaya göre, kendilerini yetiştirme biçimlerine göre çok sayıda farklı bilgiye sahip olabilir.

Eğitimin İşlevi Nedir?

Görünen işlevinin yanında genelde fark edilmeyen başka bir işlevi daha var; törpülemek. Özellikle de bu işlem formal eğitim yapan kurumlarla gerçekleştirilmektedir. Örneğin okullar. Belli bir düşünce yapısının inşası için hazırlanmış müfredatlarla eğitim görmekteyiz.

Genellikle de o dönemin iktidarının yapısına göre şekillendirilmiş bir çizgi oluşturulmaktadır. Ancak bu tatsız tabloyu kıran, sapmalara uğratan kişilerde yok değil. Ne kadar az olsalar dahi var olmaları umudun yeşermesi için sebep.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.