Fiziksel Çapraz Bağlantılı Polietilen Köpüklerin Diğerlerine Farkları

0 75

Polietilen köpükler geniş bir kullanım alanına sahip ticari olarak üretilebilen malzemelerdir. DurFoam firması pe foam yani polietilen köpük üretiminde modern teknolojinin imkanları etkili bir şekilde kullanmaktadır. Firma DurProx ticari adıyla fiziksel çapraz bağlantılı bir polietilen köpük üretmektedir. Yüksek teknoloji ile üretilen polietilen köpüklerle yalıtım sektörünün her alanında hizmet vermektedir.

Çapraz Bağlantılı Polietilen Köpükler

Bir malzemenin gücü onu bir arada tutan moleküler bağlarla ilgilidir. Polietilen köpük malzemeler polimer oldukları için tekrar eden küçük birimlerden oluşmaktadır. Bu birimlerin arasındaki bağlara çapraz bağ adı verilir. Çapraz bağlar malzemenin yük taşıma, esneklik, gerilme ve yük uygulandıktan sonra eski haline dönebilme gibi birçok özelliğini etkilemektedir.

Fiziksel ve Kimyasal Çapraz Bağlantılar

Polietilen köpüklerde kimyasal ve fiziksel olmak üzere iki tür çapraz bağlantı vardır. Kimyasal çapraz bağlantılar normalde bağlanmayacak olarak moleküllerin dışarıdan bir etkiyle bağlantı yaptırılmasıdır. Dışarıdan uygulanan etki ısı, basınç veya kimyasal madde eklenmesi olabilir. Böylece parçalanması zor olan bir yapı elde edilmektedir. Kimyasal bağlanmış polietilen köpüklere chemically cross linked polyethylene foam (kimyasal bağlantılı polietilen köpük) denmektedir.

Fiziksel çapraz bağlantılar ise kimyasal çapraz bağlara göre daha zayıf olmalarına rağmen çok yönlüdürler. Doğada kolay parçalanabildikleri için geri dönüşümlü malzemeler üretilebilmektedir.

Fiziksel Çapraz Bağlantılı Polietilen Köpükler

Fiziksel ve kimyasal çapraz bağlantılar polietilen köpüklerin özelliklerini ve uygulama alanlarını değiştirmektedir. Fiziksel bağlantı ile bağlananlara physically cross linked polyethylene foam yani fiziksel çapraz bağlantılı polietilen köpük adı verilir. Fiziksel çapraz bağlantılı pe köpükler kimyasal bağlantılı olanlara göre daha pürüzsüzdür. Esneklik gerektiren uygulamalarda kullanılmaya uygundur. Fiziksel çapraz bağlı köpükler daha kolay geri dönüştürülür. Parçalanarak yeni malzeme üretilebilir çünkü bağlarının kırılması daha kolaydır.

Üretim

Fiziksel çapraz bağlantılı polietilen köpük DurProx Elektron Demeti yöntemiyle üretilmektedir. Bu yöntemde çapraz bağ oluşumu yüksek enerjili elektronların polietilenle etkileşimi sonucunda elde edilir. Elektron Demeti yöntemi yüksek verimliliği sayesinde büyük ölçekte üretimde avantaj sağlar.

Elektron Demeti polimerin moleküler ağırlığında ve viskozitelerinde bir artışa yol açmaktadır. Bu artış polietilen köpüklerin mekanik özelliklerinin iyileşmesi için gereklidir. DurProx da bu sayede çeşitli kalınlık ve yoğunluklarda üretilebilen, pürüzsüz, kapalı hücre yapısında, yüksek mekanik özelliklere sahip bir malzemedir.

Özellikleri

Polietilen köpük Elektron Demeti ile çapraz bağlanma sonucu organik çözücülerde daha az çözünür hale gelir. Böylece ısı, nem ve ses yalıtımı amacıyla kaplanan yüzeyde kimyasal maddelere karşı dayanıklılığını korur. Erime noktası yükseldiği için sıcaklığa karşı dayanımı da artmaktadır. Ayrıca esneklik kazanmaktadır. Esnek olması farklı formlardaki yüzeylerin daha kolay kaplanmasına yardımcı olur.

Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpükler kimyasal çapraz bağlı olanlara göre genellikle daha çok esneklik isteyen alanlarda kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.