Kolonyal Dekorasyon Nedir?

0 79

Kolonyal dekorasyon nedir? Kolonyal dekorasyon, tarihi bir geçmişe dayanan dekorasyon modelidir. İngiliz ve Alman kolonilerinin tarihi dokusunun ev yaşam alanına yansıtılmasından meydana gelir. O dönemdeki yerli halkın kullandığı ahşap malzemelerin ufak dokunuşlar ile günümüze yansıtılmasıysa popülaritesi artan bir dekorasyon türü olmuştur. Bu dekorasyon modelinde oyma, ahşap yapılı mobilyalar tercih edilir.

Renklerinin koyu tercih edilmesinden dolayı ev içi dekorasyonla renklerinin kırılması beklenilir. Kullanacağınız ev içi halı, perde, kitaplık gibi dekorasyon malzemeleri ile ortamın renk kontrastının yumuşatılması hedeflenir. Kolonyal dekorasyon ile bütünleşmesi açısından zeminin ve odanın antika sayılabilecek ürünler ile tasarlanması gerekir.

Koyu renkle dizayn edilmiş bu tür yaşam alanlarını renklendirmek için yöntemlerden birisi de evi bitkiler ile donatmaktır. Evin belli köşelerinde oluşturacağınız bu bitki alanları hem ortamı ferahlatacak hem de sizlere konfor alanı oluşturacaktır. Sıklıkla tercih edilen bitki türleri arasında ise dokunuşa uyum sağlaması açısından bambu, tropikal esintili bitkiler yer alır. Tarihi bir geçmişe sahip olmasından ötürü kolonyal dekorasyonda en sık rastlandığınız bir diğer ürün ise tarihi dokusu olan tablolardır. Evinizin dekorasyonun tamamlayıcı ürünlerinde başrol olmasından ziyade ufak zenginlikler katacağı da görülür. Bu tür dekorasyonda kütüphane ve kitaplıkların ahşap olması ve kapalı olmaması dikkat çeker.

Kolonya Evlerinin Mimari Stilleri

Kolonya dekorasyonu ile evin içerisini tasarlamanın yanı sıra yeni bir ev inşa edecekler içinde dış dekorasyon için bireylere oldukça fazla alternatif sunulur. Bu mimari stil örnekleri şunlardır;

  • Georgia Stili: Görünüşü itibariyle alçak tavanlar ve küçük pencerelerin olduğu bir yapıdadır. Kat sayısı maksimum 3 olmakla birlikte genellikle 2 katlı yapı olarak inşa edilir. Binanın ana görünümü ahşap üzerinedir.
  • Hollanda Stili: Eğimli ve alçak bacaları ile modellenen bu evler karakteristik özelliği ile oldukça tercih edilen bir tarzdır.
  • Fransız Stili: Yüksek yerlere kurulması ile bilinen bu yapıların çatıları oldukça eğilimli ve geniş bir alana sahiptir. Yapı malzemesi olarak yine en çok tercih edilen ahşap olmuştur.
  • İspanyol Stili: Tek katlı olmaları ile bilinen bu evler alçak ve geniş olma özelliği ile dikkat çeker.

Şeklindedir. Kolonyal dekorasyon nedir? Sorusunu sizler için en iyi şekilde cevaplamaya çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.