Odaya Uygun Kitaplık Seçimi Nasıl Yapılır?

0 85

Odaya uygun kitaplık seçimi nasıl yapılır? Evin iç dekorasyonunda olmazsa olmazlardan biri kitaplarınızı bir düzene koyacağınız kitaplıktır. Evin hangi odası için kitaplık edinileceği önemli bir husustur. İç dekorasyona uygun salon, çocuk odası veya ebeveyn odası için tercihler değişmekle birlikte en uygun olanı bireylerin evin tarzına uygun kitaplık seçimlerine yönelmeleridir. Çocuk odası için kitap seçme çocuklara, diğer odalar içinde yetişkin bireylere bırakılması doğru olacaktır. Böylelikle her birey kendi yaşam alanını konforlu hale getirecektir.

Odaya Uygun Kitaplık Seçimi Nasıl Yapılır?

Kitaplık dizaynı edineceğiniz oda seçeneğine göre değişir. Salonda kullanacağınız bir kitaplık seçimi, salonunuzun tasarıma uygun olmalıdır. Minimalist bir dizayn ile tasarlanmış salonda kitaplığınızın da sadelikten yana olması gerekir. Modern, bohem, renkli salonlarda ise salonun tarzına yatkın kitaplık alternatifleri değerlendirilmelidir. Kitaplığın işlevselliği ve kullanışlı olmasının yanı sıra dekoratif olarak da uygun olması yaşam alanınıza zevk katacaktır. Kitaplık seçimini doğru yaptıktan sonra bir sonraki aşama ise kitaplık için seçilen alandır.

Bu alanın kitaplık için uygun ebatta ve ölçülerde satın alınması gereklidir. Bu uygun ölçülerde alındığında odanın tasarım açısından her alanı değerlenmiş olur. Aynı zamanda uygun ölçülerin var olan kitapların kapasitesine göre de belirlenmesi gerekir. Alacağınız küçük bir kitaplık yer alan kitapların sığmayacağı durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Geniş alanlarda büyük kitaplıklara yönelebilir, dar alanlarınızda ise uzunlamasına bir kitaplık tercihi doğru olacaktır.

Kitaplık Düzenlemesi

Ev dekorasyonu için en doğru kitaplık seçimini yaptıktan sonraki aşama ise kitaplık düzenlemesidir. Kitaplarınızı yerleştirirken dikkat edeceğiniz hususlar; kitap türü olarak kategorize etme, kitap ağırlıklarını baz alma, kitap boyutlarına göre sıralama yöntemi olmalıdır. Güzel ve şık bir görünüm elde etmek için bu düzenleme teknikleri yaşam alanınız için dikkat çekici hususlardır.

Raflara bölümlediğiniz bu kitaplar için en ağır olanları alt raflara dizme, çok sık kullandığınız kitapları rahat erişebileceğiniz raf alanlarına dizme doğru bir tercih olacaktır. Evinizde bulunan kitapların türleri için bir kitaplık seçimi yapmayı ihmal etmemenizi öneririz. Ağır olan ansiklopedi gibi kitaplar için dayanaklı bir kitaplık seçimi doğru olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.