Okey Oyununa Genel Bakış

0 80

Okey oyununa genel bakış yazımız ile sizlerleyiz. Okey oyununun taşların yerleştirileceği 4 adet oyuncuyla ve 4 adet ıstaka diye adlandırılan tahta vardır. Okey taşları dört farklı renkten oluşmaktadır. Bu renkler kırmızı, mavi, yeşil ve siyah renklerdir. Her renkten 1 ile 13 arasında sayı vardır.  Her renkten 2 set halinde bulunmaktadır. Yani 1 ile 13 sayısı arasındaki taşlardan her birinden 4 adet vardır.

Okey Oyununa Genel Bakış

Okey Oyna oyunu aslında bir Türk oyunu olmasına rağmen yurtdışında Rummikub adında bir oyundan gelmektedir. Yurtdışında Rummikub oyunu oldukça fazla rağbet görmektedir ve oyun kullanıcı sayısı oldukça fazladır.  Whisky okey oyna için kurallar oldukça basit olsa da ilk etapta okey oynamak size biraz zor gelebilir. Aynı kurallar aslında netten okey oyna oyunları içinde geçerlidir. En önemli kuralları okey oyunları en az 2 kişi ile ve en fazla 4 oyuncu ile oynanabilir. Okey taşlarından 1 oyuncuya 15 taş diğer oyunculara 14 taş dağıtılmaktadır. Dağıtılan taşlardan sonra kalan okey taşları yerde kapalı bir şekilde sıralanır. Oyuncular sırayla ellerindeki fazla taşı yan taraflarına atarak yerden 1 adet taş çekerek okey oynamaya devam eder.

Okey Oyunu Taşlarının Dağıtılması

Bir önceki paragrafta aslında kısaca bahsetmiştik. Okey taş dağılımını biraz genişletmekte fayda duyduk. Okey oyunu oynamak için her oyuncuya 14 taş verilir ve bir oyuncu 15 taş ile oyuna başlar. Oyunculara dağıtılan bu taşlar 14 taş sıralı veya çift olarak listelenir yani ıstakalar da sıralanır. Sıralı okey birbirine ardışık sayılardan oluşabilir veya aynı numaranın farklı renklerinden sıra yapılabilir. Sıralama, aynı renkteki taşların arka arkaya yerleştirilmesi anlamına gelir. Okey oyunu dört renkten oluştuğu için aynı sayıların farklı renkleri ıstakaya yerleştirilirken dört taş olması gerekmektedir.

Örnek vermek gerekecek olur ise 1 mavi 1 kırmızı 1 yeşil 1 siyah bu 4 adet taş yan yana geldiği zaman 1 per oluşmuş olur. Aynı kurallar hem gerçek reel oyunlarda hem de mobil okey oyna oyunlarında geçerli sayılmaktadır. Çift olarak gitmek isteyen her okey oyuncusu aynı renkten ve aynı sayıdan oluşan sayıları ellerinde bulundurması gerekir. Örnek 1 mavi 1 mavi olarak bulduğu sayılar ile elinde 1 adet çift olmuş olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.