Yazmanın Kısa Tarihi Hakkında Bilgiler

0 64

Yazmanın kısa tarihi hakkında bilgilerle sizlerleyiz. Yazma eylemi, tarihte ve günümüzde topluluklar tarafından sıklıkla başvurulmuş bu eylemdir. Bu eylem, öğrenme, kendini ifade etme gibi çok sayıda farklı sebebe bağlı olarak gerçekleşmiştir. Ve günümüzde de yazma eylemi gerçekleşmeye devam etmektedir.

Yazma eylemi tarihte öncelikle kayalara yazma, toprağa yazma, hayvan derisine yazma gibi farklı çeşitlerde gerçekleşmiştir. Kağıt buluşunun ardından kağıda yazı yazılmaya başlanmıştır. Matbaa buluşunun ardından kitaplara, gazetelere yazı yazılabilmiştir. Günümüzde ise yazma çok sayıda farklı şekilde gerçekleşebilmektedir. Teknoloji çok sayıda farklı şeye imkan verdiği gibi, farklı şekillerde de yazmaya imkan sunmaktadır.

Yazmanın Kısa Tarihi Hakkında Bilgiler

Araştırmalara göre Sümerlilerin insanlığa kazandırdıkları bir teknik olan yazı, binlerce yıl önce sınırlı bir kullanıma sahipti. Sadece devlet erkanı tarafından politik bir araç olarak kullanılan yazı insanlık tarihini değiştiren unsurlardandır. Yazmak bilmeyi gerektiren bir olgudur. Bilmek için de düşünüyor olmak elzemdir.

Böyle bakıldığında yazıyı aslında düşünceyi bir aktarış biçimi olarak görebiliriz, sessiz bir konuşma, anlatım anlamına gelir. Asırlar içerisinde anlamı ve biçimi değişmiş olan yazı, farklı toplumlar ve kültürlere göre farklılaşmıştır. Yazının ulaştığı yerlerde başka bir biçimde ortaya çıkmasına sebep olan alfabeler ortaya çıkarmıştır. Bilgi gizli olmalıdır aksi halde dezavantajlara neden olur. Devlet ile yazının buluşması bunu doğurmuştur.

Yazmanın kısa tarihi ile ilgili olarak sizler için en iyi şekilde açıklamalarda bulunmaya çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.