Yersiz Yurtsuzlar Ne Demek?

0 80

Günümüzde çok sayıda farklı cümle ile, kelime dizesi ile karşı karşıya kalmaktayız. Ve doğal olarak bazılarının anlamını bilemiyoruz. Bu kelime dizelerinden bir tanesinin anlamını açıklamak adına sizlerleyiz. Peki ne demek?

Yersiz Yurtsuzlar Ne Demek?

Yersiz yurtsuzlar ne demek? Kavramın sözlük anlamına bakıldığında mekansızlık, yuvasızlık anlamlarına gelmektedir. Fiziksel olarak kalacak yerleri olmayan kişiler için kullanılan bir kavramdır. Ancak kalacak evi, birlikte yaşadığı insanlar olan bazı kişiler için de kullanılan bir kavramdır. Düzenli bir hayatı, sevilen sayılan biri görünen bu insanlar neden yersiz-yurtsuz olarak adlandırılmaktadır? Çünkü bu kavram aynı zamanda düşüncesel bir durumu anlatmak için kullanılmaktadır.

Yaşadığı toplumun düşünce yapısından ayrı, etrafında ki insanların doğru kabul ettiği şeyleri benimsemeyen, genel olarak farklı olarak adlandırılan düşüncelere sahip insanlarda aslında yersiz-yurtsuzlardır. Ve yersiz-yurtsuzluk sözlük anlamı itibariyle düşünüldüğünde bir düşkünlük hali olarak algılansa bile, fikirsel olarak yersiz-yurtsuz olan bireyler çoğu zaman tarihte iz bırakmış mücadeleci, yaratıcı ve kitleleri sürükleyen kimlikler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.