Yoksulluk Nedir?

0 95

Yoksulluk nedir? Yoksulluk her şeyden önce devletlerin açıkladığı gibi bir grafik ve eğri olma durumundan çok daha fazla bir şeydir. Özellikle bir grafiğe ve eğriye indekslenmiş bir olgu olarak bakıldığı zaman anlamı boşalır ve kanıksanmış bir olgu haline gelir. Devletler bu anlamda istatistik bilimini kendi amaçlarına uygun bir şekilde kullanarak gerçekliğin üzerini örtmeye kalkışırlar.

Yoksulluk Nedir?

Yoksulluk sadece bir mahrum kalma pratiği de değildir. Bir yığın toplumsal boyutu ve değişkeni olan büyük bir sorun ve aynı zamanda dünyada ki eşitsizliğin en büyük aynasıdır. Yoksulluğu anlamak için Brezilya’da çöplüklerde yaşayan insanları görmemize gerek yoktur. Yoksulluk içerisinde bulunduğumuz bağlama bağlı olarak farklı boyutlara ulaşır.

Halk Arasında Yoksulluk Nedir?

Halk arasında yoksulluk, maddi açıdan yoksulluk ve manevi açıdan yoksulluk olarak ikiye ayrılabilir. Bir insanın maddi olarak durumu kötü olsa dahi, manevi olarak gönlü çok zengin bir kişi olabilir. Bu durumun tam tersi olarak, bir insan maddi açıdan çok iyi durumda olsa da, manevi açıdan kötü bir durumda da olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.